Yönetim Kurulu

Melikşah UTKU ( Yönetim Kurulu Başkanı)

1968 yılında Ankara’da doğdu. 1990’da Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1990-1992 yılları arasında London School of Economics’te ve 1996-1998 yılları arasında Marmara Üniversitesi’nde İktisadi Kalkınma üzerine yüksek lisans yaptı. Akabinde yazılım ve tekstil sektörlerinde çalıştı. 2004 yılında Albaraka Türk’te Genel Müdür Danışmanı olarak çalışmaya başladı. Mayıs 2006 - Temmuz 2007 yıllarında Albaraka Türk’te Başekonomistlik görevini yürüttü. 1995 yılından Aralık 2009’a kadar Yeni Şafak Gazetesi’nde ekonomi üzerine köşe yazıları yazdı. 2007-2009 döneminde Yatırımcı İlişkileri Müdürlüğü görevinden sonra, Aralık 2009’da CIO olarak başladığı Genel Müdür Yardımcılığı’nı, Mali İşler, Bütçe ve Finansal Raporlama ve Kurumsal İletişimden Sorumlu CFO olarak sürdüren Utku, 2013 ve 2016 yılları arasında Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Ekim 2016 tarihi itibarıyla Albaraka Türk Genel Müdürü olarak görevine devam eden Utku, bu görevinin yanı sıra Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), Bereket Varlık Kiralama A.Ş., Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş. ile Albaraka Portföy Yönetimi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir. Aynı zamanda İcra Komitesi, Kredi Komitesi ve Ücretlendirme Komitesi üyesidir.

Turgut SİMİTCİOĞLU ( Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı)

1961’de Erzurum’da doğdu. Suudi Arabistan’da, Kral Suud Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ni 1989 yılında bitirdi. Fatih Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünden işletme dalında yüksek lisans yaptı. 1990 yılında Albaraka Türk’te çalışmaya başladı. 1990-1995 yılları arasında Fon Kullanma Müdürlüğü’nde, 1995-2001 arasında da Merkez Şubede görev yaptı. 2001 yılından 2003 yılına kadar, önce Merkez Şubede daha sonra da Kurumsal Bankacılık Müdürlüğü'nde Yönetmen olarak çalıştı. 2003-2009 yılları arasında Merkez Şube Müdürü olarak görev yaptı. Aralık 2009’da Genel Müdür Yardımcılığı’na atandı. Krediler Operasyon, Dış İşlemler Operasyon, Ödeme Sistemleri Operasyon, Bankacılık Hizmetleri Operasyon ve Risk Takipten sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yaptı. Görevini, Genel Müdür Vekili ve Genel Müdür Başyardımcısı olarak sürdürmektedir.

Mustafa BÜYÜKABACI ( Yönetim Kurulu Üyesi)

Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1984 yılında mezun olduktan sonra aynı bölümde yüksek lisansını tamamlayan Büyükabacı, bir müddet aynı bölümde araştırma görevlisi olarak da çalıştı. 1989 yılından itibaren sermaye piyasaları ve yatırım şirketlerinde yöneticilik yaptı. Varlık/Portföy Yönetimi ve Yatırım alanlarına yoğunlaşan Büyükabacı, 1993 yılında Taç Yatırım Ortaklığı Kurucu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak Yıldız Holding’e katıldı. Bu görevinin yanında, Yıldız Holding’deki çalışmaları süresince; para, sermaye ve emtia piyasaları ile ilgili olarak Sermaye Piyasası ve Finans Danışmanı; Family Finans ve diğer bazı grup şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. Ayrıca, Bizim Menkul Değerler’i kurdu, Kurucu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Yıldız Holding bünyesinde gayrimenkul grubunu kurarak, grubun gayrimenkul operasyonlarını bir iş alanı haline getirerek kurumsallaştırdı; Gayrimenkul Grup Başkanı olarak Kurucu Başkanlığı’nı yürüttü ve 2010 sonunda Yıldız Holding’den ayrıldı. Bu tarihten itibaren kendi yatırım şirketini kurdu ve halen kendi yatırım şirketinde tarım, hayvancılık, gayrimenkul ve sermaye piyasaları yatırımları ile iştigal etmektedir. Bu arada 2013-2016 arasındaki dönemde Borsa İstanbul A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. ve Albaraka Portföy Yönetimi A.Ş.’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi; Nisan 2017’de Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi; Denetim Komitesi Başkanı ve Sosyal Sorumluluk Komitesi Üyesidir. Ayrıca, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Muhammed Emin ÖZER ( Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür)

1967 yılında İstanbul’da doğdu. 1988’de İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1992 yılında Boğaziçi Üniversitesinde, İşletme Yüksek Lisansını tamamladı. 2011 yılından itibaren Boğaziçi Üniversitesi, İşletme alanında Doktora çalışmaları devam etmektedir. 1991’de Bumerang Menkul Değerler’de yatırım uzmanı olarak göreve başladı. 1996-1998 yılları arasında Bumerang Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin kuruluş ve halka arz sürecinde Şirketin Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. 1998-2003 arasında Bumerang Menkul Değerler ’in Genel Müdürlüğü görevine atandı. 2003-2005 arasında Bizim Menkul Değerler A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. 2002-2005 yılları arasında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Uyuşmazlık Komitesinde görev aldı. Türkiye Sermaye Piyasaları Aracı Kuruluşları Birliği tarafından Sermaye Piyasasını temsilen aday gösterilmiş ve 2005 yılında Sermaye Piyasası Kurulu Kurul Üyeliğine atanmıştır. 2011 yılında ikinci kez Türkiye Sermaye Piyasaları Aracı Kuruluşlar Birliği adayı olarak SPK Kurul üyeliğine atanmış ve kurul tarafından Sermaye Piyasası Kurulu İkinci başkanı seçilmiştir.2016 Nisan - 2017 Ocak arasında Bizim Menkul Değerler ve Bizim Portföy Yönetimi A.Ş.’nin koordinasyonu ve yeni projelerin geliştirilmesinden sorumlu olarak BMD Genel Koordinatörü olarak görev yaptı. Şubat 2017 den itibaren Albaraka Portföy Yönetimi A.Ş. de Genel Müdürlük görevini sürdürmektedir. Ayrıca 2013 yılından bu yana İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İşletme Anabilim dalı ‘Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı’ Yüksek Lisans programında “Sermaye Piyasaları” ve “Uluslararası Finans” dersleri vermektedir.

Rıza Tonyukuk TOSUNLU ( Yönetim Kurulu Üyesi )

1977 yılında Konya’da doğdu. 2003’de Yıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Kariyerine 1998 yılı itibariyle inşaat sektöründe faaliyet gösteren aile şirketinde başladı. 1998-2005 yılları arasında yurt içi ve yurt dışında devam eden projelerin yönetimi ile şirket bünyesindeki yönetim kademlerinde çeşitli görevler aldı. Aynı zamanda 2003-2010 yılları arasında, finansal öngörülebilirlik, risk analizi ve strateji, proje yönetimi ve dijitalleşme, ölçüle bilirlik gibi konularda sektörün önde gelen firmaların sistem yapılanmalarının ve reorganizasyon süreçlerinin yönetim görevlerinde bulunmuştur. 2011 yılında, Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. bünyesindeki Yatırım Projeleri Birimi’nin kuruluşunda aktif rol almıştır. 2011 – 2017 yılları arasında, sektörün belli başlı inşaat projeleri ile Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. arasında k/z ortaklıklarının kurulması ve yönetimi görevlerini üstlenmiştir. 2018 yılı itibariyle, halen Yatırım Projeleri Birimi Müdürlüğü görevi devam etmekte olup aynı zamanda Albaraka Portföy Yönetim A.Ş. Yönetim Kurulu ve Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. Yatırım Komitesi üyesidir.