Danışma Kurulu

DANIŞMA KURULU ÜYELERİ

 

Dr. Abdul Sattar Abu Ghuddah (Başkan)

Şam Üniversitesi Şeriat Bölümü lisans (1964), Şam Üniversitesi Hukuk Bölümü lisans (1965), Al-Azhar Üniversitesi Şeriat yüksek lisans (1966), Al-Azhar Üniversitesi Hadis Bilimleri yüksek lisans (1967), Al-Azhar Üniversitesi Karşılaştırmalı Hukuk doktora mezunudur.

ABG Danışma Kurulu Başkanı ve Genel Sekreteri, Kuveyt Vakıf ve İslam İşleri Başkanlığı bünyesinde Hukuk Ansiklopedisi uzmanı ve eski bir muhabir, Al-Azhar Üniversitesi bünyesindeki Saleh Kamel's Center for Islamic Economic Studies misafir öğretim üyesidir.

Cidde'deki Uluslararası İslam Fıkıh Akademisi, Zekat Uluslararası Şeriat Kurulu, AAOIFI Muhasebe Standartları Konseyi ve Şeriat Konseyi üyesidir.

Dubai Finans Piyasası (DFM) Şeriat Kurulu Başkan Yardımcısı, Suriye Merkez Bankası Şeriat Yönetim Kurulu Üyesi, Bahreyn Merkez Bankası Şeriat Komitesi üyesi, Abu Dhabi İslam Bankası Şeriat Kurulu Başkan Yardımcısı, Şarca İslam Bankası Şeriat Kurulu Üyesi, Abu Dhabi Ulusal Takaful A.Ş. Şeriat Kurulu Başkanı, Dubai Uluslararası Finans Merkezi'nde Takaful Re Limited Şeriat Kurulu Üyesi, Al Hilal Bankası Şeriat Kurulu Başkanı, diğer birçok Şeriat Kurulu başkan ve üyesi.

Şeyh Dr. Abu Ghuddah, İslami bankacılıkta uzmanlaşan çeşitli kursların eğitim portfolyosu için eğitmen yanı sıra, çeşitli kitapların yazarı ve araştırmacısıdır.

Dr. Ahmed Mohiyeldin Ahmed (Üye)

Dr. Ahmed Mohiyeldin Ahmed; Ahli Bank bünyesindeki Al Hilal İslamic Banking Services Şeri Danışma Kurulu ve Al Barakah Group (Suudi Arabistan) bünyesindeki Banking Research & Studies Department of Bank's Establishment and Studies'in başkanıdır. Dr. Ahmed Um Al Qorah Üniversitesi'nde İslam Ekonomisinde doktora yapmıştır. Dr. Ahmed; Şeriat ve bunun İslami finansta uygulanmasında önde gelen sözcülerdendir ve çeşitli İslami finans kurumlarına Şeri danışmalık hizmeti verilmesinde hayati bir rol oynamıştır. Dr. Ahmed; Şeri danışmanlık alanında 20 yıldan fazla tecrübeye sahiptir ve birçok finans kurumunun Şeri danışma kurullarında yer almaktadır. Bunlar:

Danışma Kurulu Üyesi, Albaraka Türk

Member of Shari'a Unified panel, Al Barakah Banking Group

İcra Kurulu Üyesi, Shari'a unified panel – ABG

Danışma Kurulu Üyesi, Saudi Egyptian Finance Bank

Şeri Danışman , Al-Tawfeeq Company for financing lease (Egypt)

Danışma Kurulu Üyesi, RHB Bank Malaysia

Eski Yönetim Kurulu Üyesi, Al Tawfeeq and Al – Ameen Company

Eski İcra Kurulu Üyesi, Al -Tawfeeq & Al – Ameen Company

Uluslararası İslami Fıkıh Akademisinde Uzman

Dr. Ahmed, araştırma, inceleme ve uygulamalara yaptığı büyük katkılarla İslami bankacılık ve finans endüstrisinin kurumsallaşmasına büyük katkı vermiştir.

Prof. Dr. Hamdi DÖNDÜREN (Üye)

1945 yılında Balıkesir’de doğdu. Hafızlığını tamamladıktan sonra imam hatip lisesini ve genel liseyi bitirdi. İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünü ve İstanbul Hukuk Fakültelerinden mezun oldu.

İslam Hukuku alanında başladığı doktora çalışmasını 1983 yılında bitirdi. 1998 yılında Doçent unvanını kazanan Döndüren, Prof. Dr. unvanı ile çalışmalarına deva etmektedir.

1973’ten 1986 yılına kadar İslam Hukuk ve Fıkıh Usulü akanında öğretim üyesi olarak sırasıyla Konya Yüksek İslam Enstitüsü, Bursa Yüksek İslam Enstitüsü ve Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde görev yapan Döndüren, 1986 yılında Suudi Arabistan İmam Muhammed b. Suud el-İslamiyye Üniversitesinin daveti üzerine bir süre bu üniversitede çeşitli araştırmalarda bulunmuştur.

Kendisinin, İslam Hukuku ve İslam İktisadı alanında yayınlanmış;

İslam Hukukuna Göre Alım Satımda Kar Hadleri,

Çağdaş Ekonomik Problemlere İslami yaklaşımlar,

İbni Abidin Tercümesi Fihristi ve Terimler Sözlüğü

Olmak üzere çeşitli eserleri ve çok sayıda makale ve araştırmaları bulunmaktadır.

Para, Kredi, Enflasyon, Şirket, İslami Bankacılık, Mudârabe, Sermaye Riski ve Faiz, Para Vakıfları, İşçi ve İşveren gibi Katılım Bankacılığı ve günümüz ekonomisi ile ilgili birçok araştırmaları bulunmaktadır.

Halen, Faizsiz Bankacılık konusunda çalışmaları devam etmekte olup çeşitli kurum ve kuruluşlara danışmanlık yapmakta ve danışma kurulu üyeliğinde bulunmaktadır. Yine aynı çerçevede seminer ve eğitimler vermektedir.

Döndüren, Arapça ve İngilizce bilmektedir.